LUPTE LIBERE. Au spart tolba cu medalii

Recent, a avut loc Campionatul Națio­nal de Lupte pentru sportivi sub 15 ani. La ediția din acest an, luptătorii de la cele două cluburi din județul Hunedoara au reușit să obțină rezul­ta­te bune și au urcat pe podiumul de premiere.
Astfel, Ianis Monete, legitimat la CSS Petroșani, unde este pregătit de prof. Gheorghe Răducu și Cristinel Popa, a cucerit o medalie de argint la categoria 52 kg, în timp ce colega sa, Amelia Racea a cucerit o medalie de bronz la categoria 50 kg. De la clubul din Valea Jiului s-au evidențiat și Robert Alexa, care s-a clasat pe locul IV la categoria 44 kg și Sergiu Găină, locul VII la categoria 68 kg. Sportiva Dariana Stănescu, de la LPS Cetate Deva, a obținut o medalie de argint și titlul de vicecampioană națională la categoria 36 kg, ea fiind pregătită de prof. Suraj Moravan. Colega ei de club, Denisa Obrejan (antrenor Gheorghe Văcărașu), s-a clasat pe locul IV la aceeași categorie.