HANDBAL. Au terminat turul pe primul loc. Ce urmează?

În derby-ul etapei a VII-a a seriei C din Divizia A de handbal feminin (ul­tima din turul campionatului), într-o par­tidă disputată la Cluj-Napoca, s-au întâlnit studentele de la Universitatea din localitate și liderul seriei, CSM Deva.

Avantaj ușor la pauză
Chiar dacă au avut un debut de par­tidă bun, gazdele au fost dominate de către handbalistele de la Deva, care au avut un avantaj de două goluri în mi­nu­tul 10 când au condus cu 6-4 și apoi 16-13 în mi­nutul 24, pentru ca la finalul primei reprize devencele să intre la ves­tiare cu un avantaj ușor, 17-15. În repriza se­cun­dă, CSM Deva s-a distanțat, ajungând la 20-15, iar în minutul 40 scorul a fost 22-17. Gazdele s-au apro­piat la trei goluri, scor 22-19, dar de­ven­cele au jucat bine, iar la finalul partidei s-au impus cu 28-25, scor cu care își con­solidează locul de lider în clasament, cu punctaj maxim. Următorul meci al echi­pei CSM Deva va fi pe teren propriu, în etapa IX-a, la finalul acestei săptămâni când fetele noastre vor întâlni formația CSU Oradea, locul patru în clasament. (N. Gavrea)