Arcașii din Valea Jiului, sub potențial la Cupa Mondială

Ultima etapă de Cupă Mondială la tir cu arcul este în plină desfășurare la Paris, unde sportivii lotului olimpic din România au intrat în calificări în probele individuale. Reprezentanții noștri, Mario Țîmpu și Tamaș Moreh, au obținut 623 puncte, respectiv 622 puncte, după cele 72 de săgeți trase, având o situație de clasament inter­me­diar care i-a poziționat pentru faza eliminatorie în fața unor adversari re­dutabili.

Meci dificil
Mario Țîmpu (locul 114) a fost învins de britanicul Monty Orton (locul 15) cu scorul de 6-0, iar Tamaș Moreh (locul 116) a pierdut în fața italianului Matias Grande (locul 13). Ambele rezultate au fost înregistrate în prima rundă. La feminin, Mădălina Amăistroaie (locul 72 în calificări – 627 puncte) a trecut în prima rundă de sportiva slovacă Denisa Barankova (locul 56 în calificări – 635 punc­te), cu scorul final 6-2. Amăistroaie are însă un meci foarte dificil în a doua rundă eliminatorie 1/32, având-o ca adversară pe sportiva sud-coreeană San AN, nimeni alta decât campioana olimpică de la JO Tokio 2021, ocupanta locului 8 în calificări, cu 672 puncte. Cea­laltă componentă a lotului României, Beatrice Miklos, a reușit 576 puncte, fiind repartizată pe tabloul eliminatoriu pentru partida din prima rundă împo­triva sportivei din India, Ankita Bhakat (locul 23, 658 puncte), dar Beatrice Miklos a cedat în final cu scorul de 6-0. La echipe mixte, cele mai bune rezul­tate reușite în calificări au fost înre­gistrate de Mario Țîmpu și de Mădălina Amăistroaie, care au reușit un total de 1.250 puncte cu care la această probă România a obținut locul 33 în clas­a­ment.