ATLETISM. A alergat pentru vicecampion

Două competiții naționale au fost or­ganizate la finalul săptămânii tre­cute în municipiul Brașov, iar atleții din Deva s-au întors cu medalii. A fost Campionatul Național de alergare pe șosea.
În cadrul probei de 10 km a alergat și Andrei Rusu (legitimat la CSM Deva), care a ter­mi­nat pe locul se­cund, de­ve­nind, astfel, vi­ce­cam­pi­on național în această probă. În proba de 5 km, ju­niorul Eric Rus a terminat, în cla­sa­men­tul general, pe locul 17, iar în ierar­hia juniorilor a fost pe locul secund. Toto­dată, a fost și „Brașov Runing Festival”, o competiție dedicată spor­ti­vilor legitimați, dar și amatorilor, în care Eric Rus a câș­tigat cursa de 5 ki­lo­metri pe șosea, iar Andrei Rusu a fost al doilea pe distanța de 10 kilo­metri. Cei doi sportivi legitimați la CSM Deva sunt antrenați de profesoara Cornelia Juratoni.