ATLETISM. Claudia Bobocea, prima la Manchester

La circuitul World Athletics indoor silver Tour, desfășurat pe „Manchester Regional Arena”, România a fost prezentă cu trei atleți. Claudia Bobocea (foto) a trecut prima linia de sosire la capătul cursei de 1.500 m, fiind cronometrată în 4:06,24, în timp ce Rareș Toader s-a clasat al doilea la aruncarea greutății (20,29 m), prima poziție fiind cucerită de către britanicul Scott Lincoln (20,73 m).
În fine, alergând în cea de-a doua finală de la 400 m, Mihai Pâslaru a fost al doilea (47,52). Cursa a fost câștigată de către bri­tanicul Edward Faulds (46,84). La general, atletul nostru a avut al patrulea timp. Toți cei trei sportivi români care au fost pre­zenți la această etapă urmăresc califi­ca­rea la apro­piatele Campionate Mondiale de atle­tism în sală din luna martie, de la Belgrad.