Au învins clar, victoria a fost a lor

Cea de a doua etapă din cadrul Ligii naționale de fotbal în sală a adus o nouă victorie pentru ACS West Deva, singura echipa din județ, care acti­vează la acest nivel.

Securizat
Devenii au jucat foarte bine în de­plasare, la CS Luceafărul Buzău, au evoluat la randament maxim și cu am­biția de a demonstra că municipiul de la poalele Cetății are tradiție în acest sport. Din păcate, lipsa susținerii și a proastei gestionări a activității de la CSM Deva, cealaltă echipă din mu­ni­ci­piu a sucombat și s-a retras din com­pe­tiție națională chiar înainte de debutul unui nou sezon.
ACS West a controlat jocul de la Buzău și la pauză a condus cu 2-1, după o serie de ratări din poziții ideale. În re­priza secundă, devenii și-au securizat victoria și la final scorul a fost de partea lor, victoria fiind una clară, 6-2.
Golurile echipei au fost marcate de Matei (în minutele 6, 18), Cr. Matei (min. 25), Andrei Grosu (min. 35 și 37) și Teodor Flentea (min. 39). Pentru gazde au marcat Raul Isac (min. 18) și Robert Varlam (min. 28).

Cu Odorheiu Secuiesc
Antrenorul-jucător al devenilor, Ionuț Florea, a folosit în această partidă ur­mă­toarea echipă: Robert Voin și Andrei Dinicuță-portari, Andrei Cîrstea, Andrei Grosu, Cristian Matei, Gabriel Budai, Ion Dumitru, Florin Matei, Denis Boldor, Gabriel Iliescu, Teodor Flentea.
În următoarea etapă, care este pro­gramată sâmbătă, 14 septembrie, de la ora 15:00, formația ACS West Deva va întâlni echipa Futsal Klub Odorheiu Secuiesc, una dintre pretendentele la un loc pe podiumul de premiere al aces­tui campionat, echipă care s-a în­tâ­rit în perioada precompetițională cu mai mulți jucători veniți de la cam­pi­oana en titre, United Galați. Partida se va disputa la Sala Sporturilor din Deva, in­trarea spectatorilor fiind liberă.