Au pierdut la scor de neprezentare

Campionatul Ligii a III-a, ediția 2024-2025, a debutat vineri. Județul nostru are doar două echipe care vor evolua în acest eșalon, ambele din zona Văii Jiului. Prima dintre aceste formații, CSM Jiul Petroșani a debu­tat cu stângul în noul sezon, fiind în­vin­să la scor de neprezentare, 3-0, în de­plasarea, de către SCM RM. Vâlcea.

Un egal acasă
Revenită în Liga a III-a după mulți ani, echipa din Lupeni a debutat bine în noul sezon, evoluând în compania unui formații consacrate, Poli Timișoara.
Gazdele din Lupeni au deschis scorul prin Abraham Ayemantey, dar au fost egalate pe finalul primei reprize de către Istratie. La reluarea jocului, fotbaliștii de la Minerul au controlat jocul și au beneficiat de o lovitură de la 11 m ca urmare a unui fault asupra lui Baidoo, penalty transformat de Abraham Ayemantey. Ca urmare a unui fault de joc în calitate de ultim apărător, Vlaicu de la Poli este eliminat, dar imediat oaspeții au egalat prin Istratie, care a speculat o greșeală a apărării gazdelor.
O ocazie rarisimă a gazdelor am con­semnat-o în minutul 84, când mingea expediată către poarta timișoreană a fost respinsă de sub bară de către goal­kiperul Moșoarcă.
Scor final, Minerul Lupeni – SSU Timișoara 2 la 2.