Categories: Sport

Autobergamo a început campionatul cu o victorie concludentă

La debutul în sezonul în care are de apărat titlul de campioană, Autobergamo Deva a făcut spectacol în faţa lui CSM Poli Iaşi, un adversar care s-a prezentat cu mari probleme de efectiv. În primul meci din faţa propriilor suporteri, alb-vişiniii s-au impus cu 12-1 (5-1), noii veniţi Dumitru Mimi Stoica şi Alpar Csoma reuşind fiecare câte o „triplă”. În acelaşi timp, alb-vişiniii vor avea un nou antrenor principal, spaniolul Marcos Angulo, care va conduce joi primul antrenament.

S-a jucat la o singură poartă
Obligaţi să se revanşeze în faţa susţinătorilor, după înfrângerea din Supercupa României, alb-vişiniii au început în forţă duelul cu CSM Poli Iaşi şi au deschis scorul prin Mimi Stoica, în minutul 4, după o combinaţie prelungită. Obadă a majorat diferenţa peste trei minute, după o serie de ratări la poarta lui Grigoraş iar Mimi Stoica a realizat „dubla” la jumătatea primei părţi, înscriind cu un şut din unghi printr-o „pădure” de picioare. La prima acţiune în care au ajuns la poarta deveană, oaspeţii au redus din diferenţă, prin Tudorache, acesta profitând de o minge scăpată de Petrişor Toniţa. Imediat, amfitrionii au refăcut diferenţa de trei goluri, prin Florin Matei, deveanul marcând cu un şut în forţă. Scorul primei reprize, 5-1, a fost stabilit de Sergiu Tacot, în urma altei faze colective a campionilor.

În fruntea clasamentului încă din start
Reduta Iaşiului a rezistat aproape şase minute din partea secundă, când Mimi Stoica a realizat „hattrick-ul” cu o reuşită din faţa porţii. Florin Ignat şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, cu un gol din apropierea porţii, la fel ca şi Pânzaru, care a îndeplinit o simplă formalitate în urma pasei lui Florin Matei. Paulo Ferreira a marcat golul nouă al gazdelor, cu o execuţie în vinclu iar apoi şi-a intrat în rol Alpar Csoma. Internaţionalul devean a reuşit trei goluri în patru minute, primul după o acţiune a lui Obadă, al doilea în urma unei execuţii în forţă în care mingea a lovit ambele bări laterale, iar ultimul, cel care a închis şi tabela, după o pasă a lui Florin Ignat. Devenii s-au instalat astfel pe primul loc al clasamentului încă din prima etapă şi vor juca în runda viitoare tot pe teren propriu, cu nou promovata Imperial Wet Miercurea Ciuc.

Marcos Angulo, noul antrenor principal
Conducerea clubului devean a hotărât să facă o schimbare la nivelul băncii tehnice, ajungând la o înţelegere cu spaniolul Marcos Angulo, fost tehnician la campioana Ungariei, ETO Gyor Futsal. În vârstă de 50 de ani, antrenorul spaniol va conduce joi primul antrenament şi îl va avea ca secund pe Florin Ignat, acesta din urmă continuând şi ca jucător. Din lotul campionilor nu mai face parte Vlad Iancu, care şi-a reziliat contractul cu devenii, şi Andrei Drăgoiu, acesta renunţând momentan la futsal. În schimb, va reveni de la Clujana Cluj, unde fusese împrumutat, portarul Raul Filimon.

AUTOBERGAMO DEVA 12 (5)
Toniţa – C. Matei (cpt.), F. Matei, Pînzaru, Tacot. Au mai jucat: Stoica, Csoma, Ignat, Obadă, Paulo Ferreira, Drăgoiu, Kovacs. Antrenor: Florin Ignat
CSM POLI IAŞI 1 (1)
Grigoraş – Ruxandari, Guţu, Despan (cpt.), Şchiopu. Au mai jucat: Tudorache, Mircea. Antrenor: Nelu Stancea
Arbitrii: Mihai Kiuţă (Braşov) – Romulus Pop (Tg. Mureş)
Au marcat: Stoica (6, 10, 26), Obadă (7), F. Matei (13), Tacot (18), Ignat (27), Pînzaru (30), Paulo Ferreira (34), Csoma (34, 36, 38) – Tudorache (12)
Sala Sporturilor din Deva, spectatori 400

(Ovidiu Mănăstire)

Mesagerul Hunedorean

BÂRFE, ZVONURI, ADEVĂRURI

Vorbesc gurile rele că un șef de pe la noi s-a dus la București, la…

5 ore ago

Bulina albă

Claudia Gențiana Poenaru Pentru că a câștigat concursul pentru postul de director executiv al Direcției…