FOTBAL Liga a III-a. Când victoria a fost meritată

„Minerii” din Lupeni au obținut o victorie meritată în partida disputată în deplasarea de la Lotul Felix Oradea, cu un gol înscris în minutul 4 de Daniel Creciunesc, a cărui diagonală cu „și­retul exterior” din 13 metri a poposit la colțul lung (0-1).

Șansă imensă
Bihorenii au replicat cu șuturile lui Gheban și Tamaș, care au ratat cadrul porții. A urmat o șansă imensă, pasa pe culoar a lui Ciurcui l-a lăsat pe Duma singur cu portarul, dar șutul său din 12 metri a fost respins de portarul Raț. Ciurcui l-a mai evidențiat o dată pe portarul advers, care a scos de sub transversală la lovitura liberă de la 20 de metri (min.27). Un minut mai târziu, minerii au fost taxați cu un penalty pentru henț în careu al lui Baidoo, însă David Ciurcui a șutat în bara din dreapta lui Raț, plecat în partea opusă. Din minutul 34, „minerii” l-au pierdut pe autorul golului, Daniel Crăciunesc, care a primit al doilea galben pentru simu­lare în careu și a fost eliminat. Repriza s-a încheiat cu șutul din unghi trimis de Arsene de la 14 metri, parat de portar (44).

Victorie importantă
Cu toate că a avut un om în plus, Lotus nu s-a descurcat după pauză în fața unei echipe care a știut să închidă spațiile, bine organizați de Adrian Bedea și cu un portar în zi bună. Șansa egalării i-a mai surâs lui Blăgea în minutul 83, când a executat bine o lovitură liberă de la 25 de metri, dar Raț a reușit din nou să respingă de sub transversală. A rămas 0-1 la capătul unui meci în care Lotus a irosit un penalty și nu a știut să profite de avantajul jucătorului în plus. Este o victorie care menține formația din Lupeni în partea superioară a clasa­mentului, iar concluzia este că s-au tras învățăminte importante din semi­eșe­­curile din partidele disputate acasă de către „mineri”.
Minerul: A. Raţ – N. Toma, R. Dulap, D. Creciunesc, Al. Doboș – A. Petea (min.88 Prem), Ad. Marinca, Ad. Bedea (min.90+3 Raul Ciucurescu), Dr. Vlad – R. Eshun (min.88 M. Bănceanu), M. Baidoo (min.90+3 B. Jeler). Antrenori: Dan Voicu și Aurel Moldovan.

Tot în zona periculoasă
CSM Jiul Petroșani nu a gășit nici de această dată varianta unei evoluții care să mențină echipa departe de zona pe­riculoasă din clasament. Echipa din Petroșani a fost învinsă, în această etapă, cu 2-0, prin golurile înscrise în doar două minute de către Ionuț Teodorescu (min. 31) și Mădălin Govlej (min.33).

• ACS Viitorul Dăeşti – ACS Aro C-Lung Muscel 3 -2

Pe primul loc în clasament este for­mația SCM Rm. Vâlcea, cu 19 puncte, urmată de ACSO Filiași, cu 15 puncte și de Vulturii Fărcășești, cu 12 puncte. CSM Jiul Petroșani este pe locul locul 8, cu doar 4 puncte.

Seria a IX-a

• ACS Progresul Pecica – CS Avântul Periam 0 – 0
  • Gloria Lunca-Teuz Cermei – CS Timişul Şag 1 – 0
  • CSC Peciu Nou – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 3 – 1
  • SSU Poli Timișoara – ACS Viitorul Arad 0 – 0
  • Lotus Băile Felix – Minerul Lupeni 0 – 1

În clasament conduce formația CSC Peciu Nou, cu 16 puncte, urmată de ACS Progresul Pecica, cu 14 puncte și de Minerul Lupeni, cu 12 puncte. (N.G.)