Actualitate

FOTBAL Liga a III-a. Victorii la limită pentru formațiile hunedorene

Etapa programată la finalul săp­tă­mânii trecute a adus, în sfârșit, vic­to­rii pentru ambele echipe din județul nostru care evoluează în Liga a III-a.
Astfel, CSM Jiul Petroșani a obținut o primă victorie în acest campionat, după ce a câștigat la limită jocul din de­plasare, de pe terenul ultimei cla­sate în serie, Aro C-lung Muscel. Sin­gurul gol al partidei a fost înscris de Cătălin Sajin (min.69), iar acum Jiul are 7 puncte, dar rămâne în clasamentul seriei pe locul 7, încă periculos.
Minerul Lupeni a câștigat jocul de acasă cu formația CS Gloria Lunca-Teuz Cermei, ultima clasată în seria 9-a. Gazdele de la Lupeni au condus cu
2-0 încă din prima repriză, prin golurile înscrise de către Moses Baidoo (min.16), Robert Eshun (min.22). Soar­ta partidei a fost decisă încă din prima repriză. Minerii au jucat mai liniștit în repriza secundă, cu motoarele reduse, siguri de victorie, chiar dacă formația oaspete a avut câteva încercări firave de a înscrie. Totuși, vor reduce din di­fe­­rența de pe tabelă în minutul al trei­lea din prelungirile partidei, prin golul înscris de Mario Novac (min.90+3).
Cu această victorie, a patra din se­zonul regular, Minerul Lupeni este pe locul trei în clasamentul seriei, cu 15 punc­te acumulate și vizează la play-off.