FOTE 2023. Tinerii sportivi, mai buni decât ne așteptam

Componenții delegației țării noas­tre au avut un debut pro­mițător la ediția din acest an a Festivalului Olimpic al Tineretului European – FOTE Maribor 2023.
Vedeta zilei a fost atleta Alexandra Hudea (foto), care a cucerit prima medalie pentru România la Festival – bronz la 3.000 m, cu timpul de 9:32,21, fiind cea mai bună perfor­manță personală în acest sezon. De remarcat a fost și prestația colegilor ei care s-au întrecut pe ei înșiși, doborându-și propriile recorduri: – Maria Denisa Capota – Locul 3 – în Seria 3 la 400 m, cu care s-a calificat în finala probei, iar Ștefan Alexandru Ciobanu – Locul 5 – în Grupa B la arun­carea greutății cu 18.13 m, cu care a obținut o calificare în finala probei. O calificare în finala probei de 1.500 m masculin a obținut și Carlos Andrei Bărboi – Locul 3 în serii, cu timpul 4:02.84, iar Adrian Daniel Dohotariu, clasat pe locul 3 în Seria 1, cu timpul 10:83, s-a calificat în semi­finalele probei de 100 m. În probele de natație s-au calificat în finale: Aissia Claudia Prisecariu la 200 m spate, Darius Ștefan Coman la 200 m bras mas­culin, Ana Maria Sibișeanu la 400 m mixt feminin, iar Tudor Andrei Iordache s-a calificat în semifinalele de la 100 m spate. La tenis de câmp, Alejandro Mateo Berge-Vega-Nourescu, l-a învins în turul I masculin, cu 2-0 pe Linus William ANDERSSON (Suedia), iar Giulia Safina Popa a învins-o cu 2-0 pe Milla KOTAMAKI (Finlanda). În fine, la handbal feminin, în Grupa B, România a dispus de Slovenia cu scorul final de 29-23.