FUTSAL. Au jucat prost, au pierdut bine

Cea de a șasea etapă din Cam­pio­natul Ligii Naționale de futsal a pro­gra­mat la Deva partide pentru ambele for­mații din orașul reședință de județ.

Au preluat controlul jocului
Prima formație, ACS West Deva, a pri­mit replica unei formații nou pro­mo­vate, AS Mausoleul Mărășești, echipa din Moldova fiind foarte ambițioasă și dornică de performanță. Debutul a fost unul foarte slab pentru deveni, care s-au văzut condusă încă din minutul 2 prin golul înscris de Tudose, iar în minutul 4 oaspeții aveau un avantaj de două goluri, prin golul înscris de Ion Dumitru. Devenii au redus din diferență prin Cr. Duda, dar oaspeții au preluat controlul jocului și au reușit să se distanțeze la
4-1 prin golurile marcate nepermis de ușor de către Mimi Stoica și Cireș. Ultimele minute din prima repriză au aparținut gazdelor, care au revenit în joc și au reușit să egaleze situația și chiar să intre la vestiare cu un avantaj minim, 5-4, prin golurile înscrise de Galfi, Florea, Cr. Duda și Pușcă.

Trei goluri în 2 minute
Repriza secundă a fost la fel de spec­ta­culoasă, gazdele fiind la un pas de un re­zultat foarte bun, desi jucătorii din Mărășești au egalat, 5-5 prin golul marcat de Tudor. ACS West Deva s-a desprins din nou, grație golurilor îns­crise de Pușcă și Florea, pentru 7 la 5, dar ultimele minute din această întâl­nire au aparținut oaspeților care au spe­cu­lat greșelile din apărarea deveană și au înscris trei goluri în două minute, prin Dobre (de două ori) și din nou Cireș. Scor final 8-7 pentru Mausoleul Mărășești, care urcă în clasament pe locul 5 având 9 puncte. Echipa deveană rămâne pe locul 7 cu doar 6 puncte acumulate din tot atâtea partide.
ACS West Deva a jucat cu Vrînceanu, Florea, Doda Cr., Galfi, Cârstea, Mucea, Voi­culescu, Costică A., Nicoară, Mateescu și Pușcă.

Total depășite
Derby-ul etapei a fost jocul în care CSM Deva a primit pe terenul de la Sala Sporturilor replica liderului la zi, formația CFR Timișoara. Timișorenii au avut un debut de sezon mai slab, au întâlnit formații nu foarte puternice, iar prin prisma rezultatelor au urcat în fotoliul de lider și au venit la Deva cu o strategie care până la urmă a dat roade.
Practic, timișorenii, conduși foarte bine de pe banca tehnică de către Robert Lupu, au închis toate căile de atac spre poarta gazdelor, iar acest lucru s-a văzut și pe tabela de scor. În minutul 9, timi­șo­renii au deschis scorul prin Welington Da Silva, care a agățat o minge în terenul gazdelor și a trimis balonul în colțul lung, la vinclu, pentru 1 la 0. Tot oaspeții vor fi cei care au înscris în minutul 12, șutul din unghi închis a lui Anderson da Silva, fiind imparabil pentru portarul devean. Scorul a luat proporții în ultimul minut din prima repriză, când Georgel David a reușit să pună mingea în plasa porții devene, gazdele fiind total depășite la toate capitolele.

Au vrut cel puțin un egal
La reluare, am notat o bară pe care am trecut-o în contul gazdelor și apoi două goluri înscrise de către Savio Valadares, pentru CSM Deva (cel mai bun jucător al gazdelor). Finalul de partidă a fost foarte tensionat, cu pro­vo­cări și de o parte și de cealaltă, dar echipa care a avut nervii tari, CFR Timișoara, a reușit să obțină o victorie de palmares, chiar dacă devenii au încercat toate variantele de a obține cel puțin un egal…CFR Timișoara a câștigat meritat cu 3 -2, chiar dacă unii spec­tatori au acuzat arbitrajul și fără să vadă că echipa locală nu a găsit deloc, chiar dacă a avut în teren jucători experi­men­tați, varianta de a înscrie în poarta timișoreană.
CSM Deva a jucat cu Dinicuță, Sobral Camara, Nastai, Cr. Matei, Savio Valadares, Budai, Gavrilă, Hordea, Fl. Materi, Sandu Sebastian, Milos Simic, Ramic, Voin și Strugariu. (N. Gavrea)