KARATE. Doi sportivi din Simeria pe podium la Campionatele Europene

Recent, Novo Mesto – Slovenia a avut loc Campionatul European IKU 2023. Competiția s-a derulat în cadrul Centrului Olimpic Novo Mesto – Velo­drom, iar Clubul Sportiv CFR Simeria a fost reprezentat de doi sportivi care au urcat pe podiumul de premiere.
Astfel, Ionuț Vesa a câștigat medalia de aur și este campion european la ku­mite individual, iar Nicolae Ungureanu a obținut medalia de bronz la kumite individual spre bucuria antrenorului Ion Hritcu.
La această competiție europeană, delegația României a obținut locul doi în clasamentul pe națiuni, la karate IKU, cu un total de 86 de medalii câștigate, din care 24 de medalii de aur, 22 me­dalii de argint și 40 medalii de bronz. Competiția a reunit 20 de țări și peste 1.200 de concurenți, iar clasa­mentul primelor trei echipe naționale a arătat astfel: Locul I – Italia, locul II România iar locul III – Slovenia. (N. Gavrea)