Meci greu la Astana, pentru ai noştri

Echipa de fotbal Corvinul Hunedoara se află în Kazahstan unde va întâlni în această seară în cea de a doua partidă din turul 3 al Conference League, echi­pa vicecampioană din această țară, FC Astana.

Veniți de la Arad
Hunedorenii au zburat cu o cursă de linie și, după 12 ore de zbor, cu escală la Doha, ocolind spațiul aerian al Rusiei, au aterizat la Almatî
După cum se știe, Corvinul Hunedoara a pierdut prima manșă din turul 3 al Conference League, la Sibiu, scor 1-2 cu FC Astana, după două tururi petrecute în Europa League. Echipa lui Florin Maxim a condus la pauză, după golul înscris de Antoniu Manolache din minutul 37, a făcut o primă repriză excelentă.
La echipa hunedoreană au evoluat mai mulți jucători veniți de la echipe din Arad, Denis Hrezdac, mijlocașul de la UTA împrumutat la Hunedoara, dar și Roger Jr. și Desley Ubbink. Titular, în premieră, a fost Ionuț Pop, fotbalist crescut de Viitorul Arad, cu meciuri la Cermei în Liga a 3-a. De pe bancă a venit, 11 minute înainte de final, și arădeanul de 17 ani, Lucas Câmpan, sosit și el sub formă de împrumut de la UTA.
În schimb, un alt arădean, Marius Chindriș nu a mai fost pe bancă, pentru că și-a reziliat contractul cu echipa hune­doreană.

Adversar dur
Revenind la partida din prima manșă, Grigoriy Babayan (44 de ani), antrenorul celor de la FC Astana, s-a declarat mulțumit de prestația echipei sale, de victorie, mai ales că acum este cu un pas mai aproape de play-off-ul Conference League, ultima rundă înaintea grupelor. Grigoriy Babayan se așteaptă la un retur complicat, dar este convins că FC Astana are prima șansă și poate merge în ultimul act premergător grupelor Conference League. ”Am studiat bine adversarul, am urmărit toate meciurile din preliminarii, este o echipă de un nivel foarte bun, arată un fotbal încrezător. În prima repriză le-am dat multă încredere și, sincer, nu am jucat așa cum am plănuit. Corvinul este o echipă foarte bună. Ne-a fost greu, am avertizat echi­pa că va fi presiune în primele 30 de minute și așa s-a întâmplat. Corvinul este un adversar dur, așa că sarcina numărul unu este să învingem această echipă”, a spus Grigoriy Babayan.
Partida se va desfășura astăzi, la Stadionul Central Almaty din Almaty, Kazahstan și va fi televizat pe canalele Prima Sport 2 și DigiSport 2, dar puteți să-l urmăriți și online pe platformele Prima Play și Digi Online2. Arbitrul desemnat este turcul Atilla Karaoglan.