În anul 2017, poliţiştii Biroului pentru Imigrări al judeţului Hunedoara au asigurat managementul şederii şi rezidenţei pe teritoriul judeţului pentru 1.235 de persoane.
Dintre acestea, 667 erau din state membre ale Uniunii Europene, iar 568 din state terţe, precum Moldova, Turcia sau China. Au fost depistaţi nouă străini în situaţii ilegale şi au fost emise nouă decizii de returnare, iar un cetăţean străin a fost îndepărtat sub escortă. Totodată, poliţiştii de la imigrări au aplicat 62 de amenzi în valoare de 49.800 de lei. Principalele scopuri pentru care străinii şi-au stabilit reşedinţa pe teritoriu ţării noastre au fost reîntregirea familiei, studiile, activităţile religioase, voluntariatul, angajarea în muncă ş.a.
În ceea ce priveşte combaterea şederii şi muncii ilegale, poliţiştii de la imigrări au organizat cu forţe proprii şi în colaborare cu instituţiile cu atribuţii în domeniu, 64 de acţiuni şi controale. Pe segmentul de combatere a muncii nedeclarate au fost controlate 27 de firme. Cu aceste ocazii, au fost depistaţi patru străini care munceau fără forme legale, iar cinci operatori economici au fost amendaţi. (N.Bumbac)
Vorbesc gurile rele că un edil din zonă și-a făcut un plan extrem de ingenios…
Dan Bobouțanu, primarul municipiului Hunedoara Pentru că a reușit să miște lucrurile foarte bine și…
Dorin S., din municipiul Deva Pentru că a fost trimis în judecată pentru constituirea unui…
Individul ar fi fost drogat când a comis infracțiunea, iar incendiul provocat de el putea…
Informații noi despre furtul tezaurului dacic de la Muzeul Drents, din Olanda. Mai exact, în…
Comisia Europeană a deschis o anchetă privind videoclipurile de pe TikTok care încurajează fetele să…