S-a făcut dreptate: Ana Maria Bărbosu obţine medalia de bronz la Jocurile Olimpice

Federaţia Română de Gimnastică a anunţat, sâmbătă seară, că TAS a decis că Ana Maria Bărbosu obţine medalia de bronz în concursul de sol de la Jocurile Olimpice, iar Sabrina Maneca Voinea încheie competiţia pe locul 4, scrie stiripesurse.ro.

Parțial admisă
Federaţia Română de Gimnastică a fost reprezentată la TAS de societatea de avocatura specializată în dreptul sportului, Gherdan şi Asociatii SCA, prin avocatul coordonator Sabin Gherdan şi avocaţii Călina Tejan şi Raul Ştefan Celmare.
Decizia Tribunalului de Arbitraj Spor­tiv (TAS) a clarificat rezultatele dispu­tate în competiția de gimnastică și a avut următoarele rezultate:

Cazul Ana Maria Bărbosu vs. Fe­derația Internațională de Gimnastică:
Cererea Anei Maria Bărbosu a fost par­țial admisă, ceea ce înseamnă că anumite aspecte ale contestării ei au fost considerate valide.
Contestația depusă de gimnasta Jordan Chiles a fost depusă cu întâr­ziere de un minut conform articolului 8.5 din Regulamentul Tehnic FIG, și, prin urmare, nu are efect.
Scorul original de 13.666 al lui Jordan Chiles a fost reinstituit. Acest lucru in­dică faptul că orice modificare anteri­oară a acestui scor a fost anulată.
Federația Internațională de Gimnas­tică este responsabilă să stabilească clasamentul final al competiției și să acorde medaliile conform deciziei TAS.

Cazul Sabrina Maneca Voinea vs. Federația Internațională de Gimnas­tică:
Cererea depusă de Federația Ro­mână de Gimnastică și Sabrina Maneca Voinea a fost respinsă în totalitate.

Justificarea notelor
Ca rezultat al acestor decizii, Ana Maria Bărbosu obține medalia de bronz, în timp ce Sabrina Maneca Voinea ter­mină competiția pe locul 4.
Această decizie subliniază impor­tanța respectării termenelor și regula­mentelor în competițiile sportive și are un impact direct asupra rezultatelor finale și alocării medaliilor.
România a încheiat, luni, par­ticiparea în competiţiile de gim­nastică artistică de la Jocurile Olimpice fă­ră medalie. În finala de la sol, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 5, iar Ana Maria Bărbosu pe poziţia a 4-a, cu aceeaşi notă – 13.700. Pentru nici un minut, Bărbosu a fost medaliată cu bronz, dar o contestaţie la nota lui Jordan Chiles (SUA) i-a adus acesteia locul 3. Sabrina Maneca Voinea a fost notată iniţial cu 13.700 pentru exer­ciţiul de la sol, dar antre­norii au depus contestaţie, însă nu s-a modificat nota, încheind pe locul 5.
Marţi, preşedinta Federaţiei Române de Gimnastică, Carmencita Constantin, a trimis o scrisoare şefului federaţiei internaţionale Morinari Watanabe, în care a cerut prezentarea analizei deta­liate şi justificarea notelor la dificultate si execuţie obţinute de Sabrina Maneca Voinea în finala de la sol, de la Jocurile Olimpice. Potrivit FRG, Sabrina a fost penalizată cu o zecime pentru o ipote­tică ieşire din covor, care poate fi dovedită că a fost eroare de arbitraj.
În acelaşi timp, FRG a so­licitat ca în spiritul trans­parenţei să se facă publice analiza detaliată şi justificare pentru cele 9 gimnaste participante în fina­la de la sol, pen­tru a putea oferi un răs­puns oficial gimnastelor, co­mu­nităţii gimnas­ticii din România, au­to­rităţilor gu­ver­namentale şi de stat, me­­dia na­ţio­nală şi inter­na­ţională.
Federaţia Ro­mână de Gim­nasti­că a de­pus la Tribunalul de arbitraj sportiv (TAS) două memorii. Unul este referitor la modul de soluţionare al contestaţiei gimnastei Jordan Chiles, după anunţa­rea clasamentului, iar cel de-al doilea pentru felul în care au fost soluţionate contestaţiile pentru Sabrina Maneca Voinea şi Jordan Chiles. (A.N.)