TIR CU ARCUL. Medalii pentru sportivii din județul Hunedoara

Campionatul Național Outdoor, eveniment rezervat categoriilor U13, U15 şi U18 (copii, juniori și cadeți) s-a derulat în ultimele zile ale lunii august la Iași. La ediția din acest an au luat startul sportivi de la 12 clu­buri din toată țara, care au participat la probele de arc olimpic, arc com­pound și barebow. Au concurat pen­tru medalii peste 70 de sportivi, care au evoluat atât la echipe, cât și in­di­vidual. Rezultate bune au obținut ar­cașii de la cele două cluburi cu secții de tir cu arcul din județul nostru.

Ierarhia micilor campioni a fost următoarea:
În proba de Arc olimpic categoria U13, Teodora Corlan (CSO Aninoasa) s-a clasat pe locul secund, la fel ca și echipa mixtă a clubului din Aninoasa la această categorie. La U15, Cristian Gorgescu s-a clasat pe locul secund , cucerind o medalie de argint, iar co­le­gul său, Dragoș Botoi a terminat pe locul al treilea cu o medalie de bronz. La aceeași categorie, Alexia Dreghici (legitimată la SCM Deva) este noua campioană națională, fiind răsplătită cu medalia de aur. Delia Badea (CSO Aninoasa) a cucerit medalia de argint. Pe echipe, la masculin, CSO Aninoasa a câștigat medalia de aur, iar la fete medalia de argint.
Categoria U18 juniori a fost do­mi­nată de arcașii de la SCM Deva. În pro­ba de Arc Compound, sportiva Stana Erdely (SCM Deva) s-a clasat pe locul al treilea. La Barebow, deveanca Alicia Naghy a câștigat întrecerea.