Un fleac, i-au ciuruit! Victorie clară a alor noștri

Echipa națională de fotbal a României a câștigat fără emoții partida din de­plasare, în Cipru, cu scorul final de 3-0, în etapa 3 a grupelor de Liga Națiunilor. Începutul de campanie este perfect, 9 puncte din 9 posibile.

Au preluat controlul
Aproximativ 7.000 de spectatori au fost în tribunele AEK Arena din Larnaca, majoritatea dintre ei fiind suporteri, iar echipa națională a avut parte de un sprijin fantastic în Cipru. Antrenorul Mircea Lucescu a folosit o formulă de start a naționalei de acum clasică, cu ace­iași 10 jucători de câmp ca în par­tidele din Kosovo și cu Lituania. În poartă a fost Niță. Gazdele au început mai bine și au creat emoții în careul nostru, dar Pittas a ratat pe puțin, astfel că românii s-au trezit repede și au preluat controlul. În minutul 16, după o acțiune colectivă pe partea dreaptă, mingea a ajuns la Man, care a trimis în poarta adversă și a deschis tabela.
Ciprioții au avut o bună ocazie prin Kastanos, care l-a încercat de la mare distanță pe portarul Florin Niță, dar goalkiperul român a reținut fără emoții. În urma unui duel la balon derulat în ca­reul echipei cipriote, între Mihăilă și Laifis, arbitrul german Stegemann a acordat penalty pentru România, după o verificare a sistemului VAR. Lovitura de pedeapsă a fost executată de Răzvan Marin care a transformat-o în al doilea gol pentru România.
Cel mai bun jucător cipriot în jocul de sâmbătă seara, Kastanos, l-a încercat din nou pe Florin Niță, cu un șut dintr-o lovitură liberă, dar fără rezultat. Echipa României își va majora avantajul de pe tabelă în minutul 36 după un corner, Man i-a centrat perfect lui Drăgușin, care, servit perfect, a înscris pentru prima dată pentru naționala țării noastre.

Teren greu
Un avantaj lejer la pauză pentru România care a venit de la vestiare după pauză mult mai relaxată și cu poftă de joc. Denis Drăguș a avut câteva acțiuni bune către poarta cipriotă, Stanciu l-a încercat și el pe portarul gazdelor, dar fără vreo schimbare de tabelă. A mai fost o bună acțiune în minutul 87, când șu­tul lui Olaru este respins în față de portar, românii au introdu s mingea în plasă, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid.
O victorie facilă obținut pe un teren greu, foarte prost, dar cu trei puncte tre­cute în contul echipei României.
„A fost o primă repriză foarte bună. Am avut încă două sau trei situații de gol. Ne-am apărat foarte bine, compact. Jucătorii deciși în duelurile individuale. Am controlat jocul, ceea ce e important. Am impus un stil de joc, ceea ce se apropie de ceea ce făceam cu mulți ani înainte. Am fost foarte eficienți, cu multe pase. Îmi pare bine pentru că băieții au trei victorii consecutive, ceea ce în­seamnă foarte mult. Tensiunea a fost destul de mare. Am întâlnit o echipă care a luptat în dueluri. Avem o armă în plus, capacitatea de a recupera rapid mingea. Avem un anumit comportament în teren. Jucătorii noștri tehnici au nevoie de un joc bazat pe calitățile lor. Ne-am antrenat să ținem mingea la noi. 3-0 la pauză nu a fost întâmplător”, a declarat Mircea Lucescu după Cipru- România.
România a jucat cu: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – Stanciu (cpt.), M. Marin, R. Marin – Man, Drăguș, Mihăilă Au mai jucat Chipciu, Olaru, Pușcaș, Ianis Hagi și Virgil Ghiță.
Rezerve: H. Moldovan, Târnovanu – Manea, Alibec, , Fl. Coman, Mitriță, Sorescu
Selecționer: Mircea Lucescu. (N.G.)