Un hunedorean la Jocurile Olimpice de iarnă
Raul Constantin Dobre (foto), component al delegației României care va participa la ediția din acest an a Jocurilor Olimpice de la Beijing, este născut la Hunedoara.
A practicat atletismul la nivel de de performanță cu prof. Florin Bucur la CSS Hunedoara și, după ce a absolvit liceul s-a transferat la CS Câmpulung Muscel, unde este legitimat acum și unde a continuat sportul de performanță la sporturile de iarnă.
El va participa în proba de bob patru persoane la Beijing unde echipajul român s-a calificat în urma rezultatelor obținute la Campionatele Europene de la Winterberg, Germania.